Kozie mlieko

Kozie mlieko je biologicky značne významný nápoj. Pre svoju lepšiu stráviteľnosť je kozie mlieko priam ideálnou stravou nielen pre deti, ale aj ľudí s tráviacimi poruchami a pri rekonvalescencii.

Strava kozy je bohatá na prírodné rastlinné alkaloidy. Tieto prejdú do kozieho mlieka a odborníci tvrdia, že práve preto má kozie mlieko také priaznivé účinky pre človeka. Ďalším pozitívom kozieho mlieka je aj fakt, že v žalúdku sa zrazí do malých útvarov na rozdiel od mlieka kravského, ktoré sa zrazí celé. Tuk kozieho mlieka je rozložený v malých guľôčkach, ktoré naše tukové enzýmy lepšie rozkladajú.
Kozie mlieko tiež obsahuje aj viaceré vitamíny, ako je: A, B1, B2, B12, kyselinu listovú, C, E a D, množstvo stopových prvkov a minerálov, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, kobalt či mangán. Neobsahuje karotén, preto je vždy biele.

Tuk kozieho mlieka obsahuje veľa stredne nasýtených mastných kyselín – kapronová, kaprylová a kaprinová – pomáhajú likvidovať kvasinky a plesne v tele, ďalej propteíny, taurín, nukleotidy.
Využívajú sa pri liečbe chorôb črevného systému, malsorbčných syndrómov, cystickej fibrózy, ale aj srdcových chorôb a problémov so žlčníkom. Pozitívne pôsobia pri výžive predčasne narodených detí. Obsah kyseliny kaprónovej je v kozom mlieku takmer dvojnásobný ako v kravskom mlieku, kaprylovej je viac ako dvojnásobný a kaprínovej takmer trojnásobný.

Zo zahraničných výskumov vyplýva, že kozie mlieko je liekom na nervovú sústavu, jeho pravidelná konzumácia vedie k zníženiu nervozity, stresov a úzkostných stavov. Zlepšuje celkovú kondíciu, imunitný systém, ochorenia kože, pozitívne pôsobí pri precitlivení žalúdočnej a črevnej steny, napomáha pri liečení astmy.

Za látku, ktorá má mať hlavný liečivý účinok, bol označený Ubichon 50. Prvé skúsenosti s využitím kozieho mlieka v detskej výžive boli získané i u nás. V roku 1988 bola v spolupráci s veterinárnymi lekármi, Zväzom chovateľov oviec a kôz a detskými lekármi vypracovaná podrobná metodika podávania kozieho mlieka deťom alergickým na kravské mlieko. Významné je jeho využitie u detí ako možnosť alternatívnej výživy a u dospelých v oblasti prevencie (protirakovinové faktory).

Pravidelné užívanie kozieho mlieka :
– zohráva aktívnu úlohu v prevencii rakoviny
– preukázateľne pôsobí na výstavbu a obnovu buniek
– je lepšie stráviteľné než kravské mlieko
– je vhodné pre alergikov na kravské mlieko
– priaznivé výsledky pri liečbe ochorení kože, atopického ekzému alebo astmy
– pôsobí pozitívne na žalúdok a črevá – preukázané protikvasinkové a protiplesňové účinky
– je doporučované pri liečbe pľúcnych ochorení a nervových porúch
– artritíde, osteoporóze
– protisklerotické , protirakovinové, protireumatické účinky

Ako nám kozie mlieko pomáha?
Je prevenciou nádorových ochorení : Koza nikdy neochorie na rakovinu. Jej telo si dokáže vytvárať účinné protilátky proti nádorovému bujneniu. Predpokladá sa, že u ľudí ktorí pijú kozie mlieko, bude predpoklad na ochorenie na rakovinu nižší.

Stres a migrény: Pokiaľ zo svojho jedálničku vylúčite kravské mlieko a nahradíte ho kozím, môže dôjsť k výraznému zníženiu počtu migrén a k ich menej komplikovanému priebehu.

Reumatické bolesti: Kozie mlieko má protizápalové účinky a tak pozitívne ovplyvňuje reumatické stavy.

Posilnenie imunity: Vďaka svojmu zloženiu kozie mlieko posilňuje imunitu a znižuje tak výskyt chorôb.

Alergie a ekzémy: Kozie mlieko neobsahuje bielkovinu kaseín, ktorá je obsiahnutá v kravskom mlieku. Predpokladá sa, že až 60 % populácie je viac menej na túto bielkovinu alergická. U kožných ekzémov pomáhajú kúpele najmä v kozej srvátke.

Choroby tráviaceho traktu, pečene a slinivky brušnej : Kozie mlieko vďaka svojmu zloženiu pomáha i pri týchto ochoreniach. Znižuje zahlienenie orgánov a svojim zásaditejším charakterom, ako má mlieko kravské, tiež tráviaci trakt udržuje v lepšom chode.